niedziela, 8 czerwca 2014

Na ludowo. Folklor w nowoczesnym wnętrzu.

       
        Moda na folk wraca, ale w całkiem nowym wydaniu. Eksperymenty z folkiem mogą przynieść efekty, które wniosą do wnętrza trochę humoru i świeżości. Etnodesign oraz neo-folklor to nowe trendy w projektowaniu. Rzeczy wykonane nie przez twórców ludowych, lecz przez projektantów, którzy z folkloru czerpią inspirację sprawiają, że ludowe motywy przestają być już dla nas synonimem kiczu. Folklorystyczne akcenty wprowadzają do wnętrz przede wszystkim charakterystyczne ludowe wzory i nasycone kolory. Dzięki nim aranżacja ożywa, nabiera dynamiki i treści. Według mnie najlepiej wyglądają w nieco ascetycznych wnętrzach utrzymanych w bieli. 
        Ważne jest aby te akcenty pozostawały tylko akcentami w korespondencji z pozostałą nowoczesną aranżacją. Nie chodzi bowiem o to, aby z mieszkania robić wiejską izbę lub skansen :) Umiejętnością będzie takie ich wkomponowanie aby stały się nieoczekiwanym elementem w całości wystroju.

www.urzadzamy.pl, loft w stylu folk      A z czego możemy wybierać? W internecie znajdziemy wiele gotowych projektów na fototapetę i ten pomysł mnie osobiście podoba się najbardziej. Ponadto, wykorzystać możemy gotowe naklejanki do przyozdabiania mebli, do sypialni wybrać pościel w folkowe wzory, najlepiej z wieloma poduszkami, podłogę przyozdobić łowieckim dywanem w paski, a na stole gości zachwyci niewątpliwie nowoczesne wydanie zastawy - symbolu polskiej kultury ludowej.

Dywany zaprojektowane przez firmę Moho Design to przykład współczesnego podejścia do polskiej tradycji ludowej. Wykonane są z czystej wełny, tradycyjną techniką wytwarzania sukna góralskiego.

Inspiracją dla projektów stał się przede wszystkim wzór ludowych wycinanek. Taki dywan na pewno nie zostanie niezauważony.
mohodesign.comFototapety w stylu folk - królują kolorowe koguty, haftowane kwiaty i ludowe wycinanki.
Ciekawie wyglądać może mocny kontrast - połączenie żywych, wesołych kolorów z ciekawymi teksturami,
typowymi dla wnętrz industrialnych - betonem lub cegłą jako tło. art-newmedia.comCiekawa lampka SHE! lamp projektu Katarzyny Herman-Janiec w dwóch kobiecych wcieleniach: spódnicy podhalańskiej i łowickiej. Design niewątpliwie folklorystyczny w połączeniu z nowoczesną formą.
Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz - głosi przysłowie.  Na dobre zasypianie wpływ mieć będzie niewątpliwie ładna i przyjemna pościel. 

Firma Faro postarała się aby ich Pościel Łowicka odwzorowywała folkowe motywyNa tkaninę została przeniesiona kolorowa łowicka wycinanka, która wygląda fenomenalnie, zwłaszcza w minimalistycznej, utrzymanej w bieli sypialni. 
Pościel „Jagienka” projektu Joanny Stępkowskiej-Nowak.


Folkowa kolekcja mebli od Home Design łączy w sobie klasyczną elegancję oraz sztukę ludową. SOFA WOVICH! wykonana została ręcznie. Jej finezyjny kształt połączony z oryginalnym wzornictwem wpasowuje się we wnętrza nowoczesne jak i klasyczne. Ozdobą tego modelu są oryginalne hafty łowickie. Jest to jeden z niepowtarzalnych modeli wykonanych w pojedynczym egzemplarzu przez polskich artystów. 

homedesign.pl
MINJA FOLK OFF stojak na wino to jeden z przedmiotów kolekcji MINJA, wykonanych ręcznie przez wrocławską Artystkę. Bazą dla tych przedmiotów jest filc i hafty wszelkiego rodzaju, w tym wypadku łowickie. Stojak na 8 butelek w stylu folkowym świetnie odnajdzie się na blacie kuchennym czy w okolicach kominka.

Dostępny również na homedesign.plNa koniec folklor na wysokim poziomie :) Louise Campbell, projektantka mebli, zaprojektowała ten oto fotel "Price" w ramach konkursu na fotel dla duńskiego Księcia Fryderyka. Laserowo perforowana stal tworząca konstrukcję fotela pokryta jest filcem, dzięki czemu całość wygląda niezwykle lekko. Inspiracją stał się oczywiście folklorystyczny wzór. Cena: 8490 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz